Euroscola

Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas absolventes pieredze Euroscola

Kā norit Euroscola Eiropas Parlamentā Strasbūrā? Ar savu pieredzi dalās Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas absolvente Katrīna Kambala:

Katrina_Euroscola.jpg

Ir agrs rīts Strasbūrā, un gaisā virmo rudenīga svaiguma sajūta. Jaunieši no dažādam Eiropas Savienības valstīm ierodas Eiropas Parlamenta ēkā. ierodas Eiropas Parlamenta ēkā. Drošības pārbaudes, neliela rīta steiga. Jūtams gaidāmās dienas satraukums – ir pienācis laiks iejusties Eiropas Parlamenta deputātu lomās.

EUROSCOLA pasākums sākas ar video vēstījumu no Eiropas Parlamenta prezidentes Robertas Metsolas. Viņas vārdi spēcīgi atbalsojas milzīgajā Hemicycle zālē: "Debatēs ir jāprot izteikt viedokli, sadzirdēt un respektēt to." Šie vārdi uzreiz nosaka pasākuma toni – dalībniekiem būs jārāda ne tikai pārliecība, bet arī spēja pieņemt citu uzskatus un cienīt dažādību.

Tālāk seko jautājumu un atbilžu sesija ar Eiropas Parlamenta Priekšsēdētāja vietnieci Sabīni Ferheienu: "Visur nav miers, bet Eiropa ir garantējusi mieru mums. Tas ir mūsu rokās – mums jābūvē stiprāka Eiropa, neļaujoties maldinājumam. Kritiskā domāšana ir atslēga." Jaunieši viņai uzdeva jautājumus par to, kas viņu motivēja iesaistīties Eiropas Parlamentā, kā arī par stratēģijām, kā iesaistīt jauniešus politiskajos procesos. Šī diskusija jauniešiem ļāva iedziļināties Eiropas nākotnes izaicinājumos un saprast, cik būtiska ir katra pilsoņa loma.

Nākamā daļa pievēršas vienai no nozīmīgākajām tēmām – demokrātijas un fundamentālo tiesību aizsardzībai Eiropā. Antonio Kajola, Eiropas Parlamenta Juridiskā dienesta vadītājs, piedāvā dziļāku izpratni par to, kā šīs vērtības tiek aizsargātas: "Demokrātija ir par vērtībām, ne tikai sistēmu." Šie vārdi liek pārdomāt, cik nozīmīga ir demokrātija kā pamatvērtība Eiropas Savienībā un kā tā tiek ikdienā uzturēta un stiprināta.

Pēc pusdienām seko viena no gaidītākajām aktivitātēm – Eiropas Parlamenta simulācija. Dalībnieki tiek sadalīti grupās ar dažādiem uzdevumiem – "kompromisu meklētāji", "neizlēmīgie", "pretinieki" un "atbalstītāji". Katra grupa pārstāv atšķirīgus uzskatus, un viņiem ir jāatrod veids, kā risināt sarežģītas situācijas, kas saistītas ar demokrātijas un fundamentālo tiesību aizsardzību. Diskusijas ātri vien kļūst intensīvas, bet paliek cieņpilnas.

Pēc simulācijas seko interaktīvas darbnīcas un diskusijas, kur jaunieši apmainās ar viedokļiem par savu pieredzi, piemēram, kāda bija sajūta piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Viņi arī uzzina interesantus faktus, piemēram, ka jaunākajam Eiropas Parlamenta deputātam ir 23 gadi, bet vecākajam 76, un ka Eiropas Savienībā sievietes vēl joprojām saņem vidēji par 12,7% mazāku atalgojumu nekā vīrieši, strādājot vienādus darbus.

Diena noslēdzas ar atziņu, ka Eiropas Savienība ir ne tikai par tiesību aktiem un regulām, bet arī par cilvēku vērtībām, sadarbību un sapratni. Šī diena Eiropas Parlamentā iedvesmoja mani cīnīties par labāku, iekļaujošāku un stiprāku Eiropu.

Euroscola